Horsens og Omegns Fjerkræklub

Præmier i 2017

 
Lokaludstillingen
 
Vandrepokaler
KMS Guld sort båndet dv. Brahma Henrik Baymler 479p
KMJ Sorte Orpington Mikkel J. Nielsen 282p
1,0 St. guld blå randet Wyandot Anders Dalgaard 95p
0,1 St. Gråbroget dansk gås Henrik Baymler 96p
1,0 Dv. Isabell porcelænsfarvet Fodbejf. Dv. Peder Pedersen 97p
0,1 Dv. Sølv sort båndet dv. Wyandot Karsten Sølvhøj 96p
1. Guld blå randet Wyandotter Anders Dalgaard 283p
2. Guld sort båndet dv. Brahma Henrik Baymler 288p
4. Gul sort columbia dv. Sussex Kurt Iversen 471p
10. Isabell porcelænsfarvet Fodbefjeret dv. Peder Pedersen 287p
15. Rustfarvet dv. Welsumer Erik Kring 473p
16. Sorte Italiener Laurids Pedersen 186p
17. Sølvhalset GEDK Asbjørn Dybro 192p
18. Laksefarvet dv. Faverolles Frida Frik Husballe 189p
21. Guld blå randet Wyandotter Anders Dalgaard 552p
22. Guld sort båndet dv. Brahma Henrik Baymler 574p
25. Hvide dv. Brahma Henrik Baymler 286p
 
Ærespræmier
1. Guld sort båndet dv. Brahma Henrik Baymler 288p
2. Isabell porcelænsfarvet fodbefj. dv. Peder Pedersen 287p
3. Rustfarvet Welsumer Erik Kring 286p
4. Sølvhalset GEDK Asbjørn Dybro 286p
5. Hvide dv. Brahma Henrik Baymler 286p
6. Gul sort columbia dv. Sussex Kurt Iversen 285p
7. Legbarfarvet dv. Wyandotter Mette Sølvhøj 285p
8. Gul sort columbia Bantam Bjarne Sørensen 285p
9. Sølv sort båndet dv. Wyandotter Karsten Sølvhøj 285p
10. Rødbrun dv. New Hampshire Kjeld Sørensen 284p
11. Gule fodbefjerede dværge Marie L. S. Pedersen 284p
12. Gråbroget danske gæs Henrik Baymler 284p.
13. Guld sort båndet dv. Brahma Lotte Pedersen 284p
14. Guld sort porcelænsfarvet Fodbefj. dv Benny Kortum 284p
15. Blå gul Sachen and Henrik Baymler 283p
16. Røde Rhode Island Arne Østergård 283p
17. Guld blårandet Wyandotter Anders Dalgaard 283p
18. Sorte Fodbefjerede dværge Benny Kortum 283p
19. Sorte dv. Orpington Mikkel J. Nielsen 282p
20. Sorte Langshan Benny Kortum 282p
21. Hvide dv. Silkehøns Louise Pedersen 282p
22. Sort sølvbrystet Fodbefj. dv. voliere Peder Pedersen 94p
23. Perlegrå Fodbefjerede dværge Camilla S. P. Lindstrøm 281p
24. Røde dv. Wyandotter Jens Jørn Jørgensen 281p
25. Laksefarvet dv. Faverolles Anders Pedersen 281p
26. Sorte dv. Australorps Ingvard Aaby 280p
27. Tværstribet dv. Plymouth Rock Frede B. Pedersen 280p
28. Tværstribet dv. Wyandotter Mads Sølvhøj 279p
29. Citron sort porcelænsfarvet Bantam Henry Christensen 279p
30. Sorte Bantam Henry Christensen 279p
31. Gule dv. Wyandotter Jens Jørn Jørgensen 278p
32. Hvide dv. Kochin Erik Kring 278p
 
Kåringspræmier
1. Hvid Mignon and Anna Sofie Kortum 288p
2. Smaragd and Niels Rasmussen 287p
3. Hvid Mignon and Niels Rasmussen 281p
4. Sorte danske landhøns Jens Jochumsen 279p
5. Sølvhalset dv. Italiener æg Bitten Hansen 93p
6. Brune Italiener Kjeld Sørensen 278p
7. Blå randtegnet dv. Langshan Peder Pedersen 277p
8. Sorte Italiener Laurids Pedersen 277p
9. Hvid sort columbia dv. Sussex Anders P. Madsen 277p
10. Sort kobber Maran Klaus D. Johansen 276p
11. Blå gul Mignon and Niels Rasmussen 276p
12. Sølvhalset dv. Wyandotter Mette Sølvhøj 276p
13. Hvedefarvet MEDK voliere Kjeld Sørensen 92p
Horsens og Omegns fjerkræklub | Skovgården, Vandværksvej 32, 8700 Horsens  | Tlf.: 42 61 85 85